ECW-H8102JV
Panasonic
667-ECW-H8102JV
ECW-H8102JV
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 0.001uF 800VDC 5% MPP L/S=15mm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1000 pF
800 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
15 mm (0.591 in)
18 mm (0.709 in)
6.5 mm (0.256 in)
RF Microwave Film Capacitors
5 %
13.5 mm (0.531 in)
ECWH(V)
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Type: Polypropylene Metallized Film Pulse Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ECW Metallized Plastic Film Capacitors
Panasonic Electronic Components ECW series Metallized Plastic Film Capacitors are small, low loss polypropylene capacitors with excellent frequency characteristics and low hum. The capacitors are available in 250VDC, 450VDC, and 630VDC, and 800VDC with a capacitance range from 0.1µF to 6.8µF (250VDC, 450VDC, and 630VDC), and from 0.010µF to 0.047µF (800VDC). Applications for the ECW series include Lighting Control, Inverter Circuits, Active Filter Circuits, Snubber Circuits, High Frequency, and High Current Circuits.
Stacked Metallized Film Capacitors
Panasonic Stacked Metallized Film Capacitors small in size and large in capacitance. The low ESR capacitors feature a tight capacitance tolerance with stable capacitance vs frequent voltage. Panasonic Stacked Metallized Film Capacitors are available in a voltage range of 16VDC to 3000VDC and a capacitance range of .0001µF to 6.8µF, depending on the series. Target markets include audio, telecommunication, and lighting.