ECW-H12132HVB
Panasonic
667-ECW-H12132HVB
ECW-H12132HVB
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 1250VDC 0.0013uF 3% MPP L/S=10mm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RoHS:
1300 pF
1.25 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
RF Microwave Film Capacitors
3 %
- 40 C
+ 105 C
ECWH(V)
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ECW Metallized Plastic Film Capacitors
Panasonic Electronic Components ECW series Metallized Plastic Film Capacitors are small, low loss polypropylene capacitors with excellent frequency characteristics and low hum. The capacitors are available in 250VDC, 450VDC, and 630VDC, and 800VDC with a capacitance range from 0.1µF to 6.8µF (250VDC, 450VDC, and 630VDC), and from 0.010µF to 0.047µF (800VDC). Applications for the ECW series include Lighting Control, Inverter Circuits, Active Filter Circuits, Snubber Circuits, High Frequency, and High Current Circuits.
Stacked Metallized Film Capacitors
Panasonic Stacked Metallized Film Capacitors small in size and large in capacitance. The low ESR capacitors feature a tight capacitance tolerance with stable capacitance vs frequent voltage. Panasonic Stacked Metallized Film Capacitors are available in a voltage range of 16VDC to 3000VDC and a capacitance range of .0001µF to 6.8µF, depending on the series. Target markets include audio, telecommunication, and lighting.