ECW-FE2J104P5
Panasonic
667-ECW-FE2J104P5
ECW-FE2J104P5
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 630VDC 0.1uF 5% ST MMP L/S=22.5
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
0.1 uF
630 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
22.5 mm (0.886 in)
26 mm (1.024 in)
13 mm (0.512 in)
Electronic Equipment Film Capacitors
5 %
2 Pin
6 mm (0.236 in)
Straight
- 40 C
+ 105 C
ECW-FE
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 900
Subcategory: Capacitors
Type: Plastic Film Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ECW Metallized Plastic Film Capacitors
Panasonic Electronic Components ECW series Metallized Plastic Film Capacitors are small, low loss polypropylene capacitors with excellent frequency characteristics and low hum. The capacitors are available in 250VDC, 450VDC, and 630VDC, and 800VDC with a capacitance range from 0.1µF to 6.8µF (250VDC, 450VDC, and 630VDC), and from 0.010µF to 0.047µF (800VDC). Applications for the ECW series include Lighting Control, Inverter Circuits, Active Filter Circuits, Snubber Circuits, High Frequency, and High Current Circuits.