ECW-FD2J105Q4
Panasonic
667-ECW-FD2J105Q4
ECW-FD2J105Q4
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 630VDC 1.0uF 10% MPP L/S=7.5mm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 200)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1 uF
630 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
22.5 mm (0.886 in)
25.3 mm (0.996 in)
13.5 mm (0.531 in)
General Film Capacitors
10 %
2 Pin
8.4 mm (0.331 in)
Straight
- 40 C
+ 105 C
ECWF(D)
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Type: Metallized Polypropylene
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ECW-F(D) Metallized Plastic Film Caps
Panasonic ECW Series Metallized Plastic Film Capacitors are now available in ECW-F(D) 450VDC. The ECW-F(D) are designed for DC applications that do not require a significant amount of pulse current, and for power factor correction and residential electronics applications. The built-in fuse function, combined with the small case size, make them appropriate for any application requiring DC linkage. Panasonic ECW Series Metallized Plastic Film Capacitors are small, low loss polypropylene capacitors with excellent frequency characteristics and low hum. The capacitors are available in 250VDC, 450VDC, and 630VDC, and 800VDC with a capacitance range from 0.1µF to 6.8µF (250VDC, 450VDC, and 630VDC), and from 0.010µF to 0.047µF (800VDC).
ECW Metallized Plastic Film Capacitors
Panasonic Electronic Components ECW series Metallized Plastic Film Capacitors are small, low loss polypropylene capacitors with excellent frequency characteristics and low hum. The capacitors are available in 250VDC, 450VDC, and 630VDC, and 800VDC with a capacitance range from 0.1µF to 6.8µF (250VDC, 450VDC, and 630VDC), and from 0.010µF to 0.047µF (800VDC). Applications for the ECW series include Lighting Control, Inverter Circuits, Active Filter Circuits, Snubber Circuits, High Frequency, and High Current Circuits.
Stacked Metallized Film Capacitors
Panasonic Stacked Metallized Film Capacitors small in size and large in capacitance. The low ESR capacitors feature a tight capacitance tolerance with stable capacitance vs frequent voltage. Panasonic Stacked Metallized Film Capacitors are available in a voltage range of 16VDC to 3000VDC and a capacitance range of .0001µF to 6.8µF, depending on the series. Target markets include audio, telecommunication, and lighting.