16TQC47MBD
Panasonic
667-16TQC47MBD
16TQC47MBD
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Polymer 16VDC 47uF 20% ESR 70mOhm
Lifecycle:
NRND:
Not recommended for new designs.
ECAD Model:
In Stock: 10.468
Stock:
10.468 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
32 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Tantalum Capacitors - Polymer
RoHS:
47 uF
16 VDC
SMD/SMT
20 %
2917
70 mOhms
75.2 uA
1.9 mm
- 55 C
+ 105 C
7343
D2 Case
TQC
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Dissipation Factor DF: 0.1
Length: 7.3 mm
Moisture Sensitive: Yes
Product: Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Product Type: Tantalum Capacitors
Ripple Current: 1.25 A
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Capacitors
Tradename: POSCAP
Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
Width: 4.3 mm
Unit Weight: 600 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Polymer Capacitors
Panasonic Capacitors offer a wide range of technologies that can be used in the most demanding applications. OS-CON™ parts are characterized by a long life span and minimal changes in ESR throughout the entire rated temperature range. POSCAP (tantalum polymer) parts offer high reliability and high heat resistance, making them the ideal Chip Capacitor for digital, high-frequency devices, and more. The SP-Cap (aluminum polymer SMD) line from Panasonic is composed of multiple series that offer extremely low ESR, a capacitance range up to 560µF, and a voltage range from 2V to 16V, achieving good noise suppression and transient response. Unlike MLCCs, SP-Caps are not susceptible to temperature drift and DC/AC bias characteristics. The EEH-ZA/ZC/ZK series utilizes the benefits of both electrolytic and aluminum polymer capacitor technologies, creating a capacitor with low ESR, low leakage current, high ripple current, and smaller case sizes.
POSCAP Tantalum Polymer Solid Capacitors
Panasonic POSCAP Tantalum Polymer Solid Capacitors achieve stable capacitance at high frequency and temperature, and low ESR/ESL. Available in several series that include solid electrolyte chip capacitors, the product line utilizes a sintered tantalum anode and a proprietary high-conductivity polymer for a cathode. This construction and processing design yields low ESR levels and reliable performance in high-frequency applications. The capacitors offer a voltage range of 2VDC to 35VDC and a capacitance range of 3.9µF to 1500µF. Panasonic POSCAP capacitors also feature high reliability, heat resistance, and volumetric capacitance efficiency. They are available in a variety of compact sizes, making them ideal for digital applications, high-frequency devices, and more.