DSP2A-DC24V-R
Panasonic Industrial Devices
769-DSP2A-DC24V-R
DSP2A-DC24V-R
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays 2 Form A 24VDC 2 Form A
ECAD Model:
In Stock: 78
Stock:
78 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Possible Replacement
Panasonic Industrial Devices DSP2A-DC24V
Panasonic Industrial Devices
General Purpose Relays 5A 24VDC DPST NO SEALED
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: General Purpose Relays
RoHS:
Power Relays
Polarized
24 VDC
2 Form A (DPST-NO)
5 A
Solder Pin
Through Hole
250 VAC, 125 VDC
Solder Pin
Non-Latching
1.92 kOhms
12.5 mA
Silver Tin Oxide (AgSnO)
20.2 mm
11 mm
10.5 mm
Bulk
Brand: Panasonic Industrial Devices
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Maximum Switching Current: 5 A
Power Consumption: 300 mW
Product Type: General Purpose Relays
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Relays
Unit Weight: 4,500 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
DSPx General Purpose Relays
Panasonic DSPx General Purpose Relays are small polarized power relays with different contact arrangements (1a,2a, and 1a1b) and high switching capability. These general-purpose relays are compact in size, 11mm x 20.2mm x 10.5mm dimensions, with high contact ratings, and feature high breakdown voltage and high sensitivity. The DSPx relays come with a sealed construction that allows automatic washing. These DSPx relays operate at large surge withstand voltage up to 5000V, and PC board sockets are also available for ease of replacement. Panasonic DSPx General Purpose Relays are ideal for offices and industrial electronic devices, office equipment, measuring instruments, and terminal devices of information processing equipment.