OD6038-48MBVXE
Orion Fans
670-OD6038-48MBVXE
OD6038-48MBVXE
Mfr.:
Description:
DC Fans DC Vane Axial Fan, 60x60x38mm, 48VDC, 55.6CFM, 1.5 in H2O, Ball, 2x Lead Wires
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 500   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
1.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Orion Fans
Product Category: DC Fans
Delivery Restrictions:
RoHS:
Axial
60 mm
38 mm
60 mm
48 VDC
55.6 CFM
9080 RPM
Ball
57.2 dBA
14.5 W
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Wire Leads - 2
OD6038-VXE
Brand: Orion Fans
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Current Type: DC
Lead Length: 300 mm
Length: 60 mm
Life: 70000 Hours
Pressure Type: 1.5 in H2O
Product Type: DC Fans
Size: 60 mm x 60 mm x 38 mm
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Fans, Blowers & Accessories
Unit Weight: 86,182 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
XE & VXE High-Performance Fans
Orion Fans XE and VXE High-Performance Fans are powerful 12V, 24V, and 48V fans designed to achieve higher airflow in a smaller frame size. The XE fans offer higher speeds and provide higher airflow performance (CFM) compared with standard models. The VXE fans offer higher airflow and higher static pressure in a single fan solution when compared with standard fan models. These fans also feature a vane axial frame design with motor strut vanes to curve and prevent backflow and turbulence while providing great stability to the motor for high RPM operation. Applications for Orion Fans XE and VXE High-Performance Fans include high-performance and industrial computing, networking and telecom enclosures, food and beverage industry, and electric vehicle (EV) charging base stations.