OVSA1SBC2R8
Optek / TT Electronics
828-OVSA1SBC2R8
OVSA1SBC2R8
Mfr.:
Description:
Single Colour LEDs SMD LED 120 deg Red
ECAD Model:
In Stock: 2.344
Stock:
2.344 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TT Electronics
Product Category: Single Colour LEDs
RoHS:
Red LEDs
SMD/SMT
PLCC-4
624 nm
Red
50 mA
2.4 V
210 mW
Colorless
Round Flat
Water Clear
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Optek / TT Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 1.95 mm
Length: 3.5 mm
Luminous Intensity: 1.6 cd
Maximum Operating Temperature: + 100 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: Single Color LEDs
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: LEDs
Type: Single Color LEDs
Viewing Angle: 120 deg
Width: 2.8 mm