G2R-14-ASI-DC24
Omron Electronics
653-G2R-14-ASI-DC24
G2R-14-ASI-DC24
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays SPDT 8A Thru-Hole 24VDC 1.1K Ohm
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 58
Stock:
58 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Omron
Product Category: General Purpose Relays
RoHS:
Power Relays
Standard
24 VDC
1 Form C (SPDT-NO, NC)
10 A
Solder Pin
Through Hole
380 VAC, 125 VDC
Solder Pin
Non-Latching
1.1 kOhms
21.8 mA
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
G2R
29 mm
12.9 mm
25.5 mm
Brand: Omron Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Power Consumption: 530 mW