WHA2R0FE
Ohmite
588-WHA2R0FE
WHA2R0FE
Mfr.:
Description:
Wirewound Resistors - Through Hole .5watt 2ohm 1%
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 100   Multiples: 25
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Ohmite
Product Category: Wirewound Resistors - Through Hole
RoHS:
2 Ohms
500 mW (1/2 W)
1 %
Axial
50 PPM / C
5.1 mm
2.5 mm
- 55 C
+ 150 C
WH/WN
Bulk
Brand: Ohmite
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Lead Diameter: 0.6 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Resistors Wirewound Molded
Product Type: Wirewound Resistors
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: Resistors
Technology: Wirewound
Type: Miniature Molded Wirewound
Unit Weight: 216 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
WH/WN Miniature Molded Wirewound Resistors
Ohmite WH/WN Miniature Molded Wirewound Resistors feature a resistance range of 0.10kΩ to 50KΩ, an epoxy molding compound encapsulation, and are designed to meet MIL-R-26F and MIL-STD-202 standard requirements. The WH components are the precision series while the WN devices are the Aryton Perry Winding Non-Inductive series with a <1nH inductance at 1MHz. These resistors are ideal for precision applications where costs are sensitive, such as office and lab environments.