FCSL110R015DER
Ohmite
588-FCSL110R015DER
FCSL110R015DER
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD 0.015 ohm 0.5% 5W
ECAD Model:
In Stock: 3.900
Stock:
3.900 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 3900 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Ohmite
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
FCSL
15 mOhms
5 W
0.5 %
50 PPM / C
2043 (Reversed)
50110 (Reversed)
5 mm (0.197 in)
11 mm (0.43 in)
0.5 mm (0.02 in)
- 55 C
+ 155 C
Metal Foil
2 Terminal
SMD/SMT
Application: Current Sense
Brand: Ohmite
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Unit Weight: 96 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Current Sense Resistors
Ohmite Current Sense Resistors are available in many popular sizes and packages. These resistors are used to monitor current in a circuit via a voltage drop and control circuit. Current sense resistors are characterized by low values to minimize power consumption. Ohmite produces current sense resistors with TCR values as low as 40ppm, resistance as low as 0.0005Ω, tolerances down to 0.5%, and a wide range of mounting options from SMD to SOT-227 heat sinkable. Power dissipation ranges from 0.125W to 100W in the SOT package.
FCSL Metal Foil Current Sense Resistors
Ohmite FCSL Series Metal Foil Current Sense Resistors incorporates proven metal foil technology to produce the ultimate in a current sense resistor.. Ohmite offers the FCSL Series Metal Foil Current Sense Resistors which combine very low and stable TCRs in a wide selection of very low ohmic values. Power ratings up to 10W make Ohmite's FCSL series the ideal choice for your current sensing applications.