SDF-R37-113L461
NorComp
636-SDF-R37-113L461
SDF-R37-113L461
Mfr.:
Description:
D-Sub Standard Connectors 37 pin R/A solder M FL 4-40 thrd brkt
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
NorComp
Product Category: D-Sub Standard Connectors
RoHS:
REACH - SVHC:
37 Position
Pin (Male)
Solder Pin
Flange
Right Angle
2 Row
Male
Gold
Plug
4 (C)
Steel
Nickel
IP67
Unfiltered
SDF
Tray
Brand: NorComp
Contact Material: Brass
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Current Rating: 5 A
Insulation Material: Polybutylene Terephthalate (PBT)
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Product Type: D-Sub Connectors - Standard Density
Factory Pack Quantity: 27
Subcategory: D-Sub Connectors
Tradename: NANOOK
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
D-Sub Standard Connectors
Industrial Automation Solutions
NANOOK IP67 SDF Standard D-Sub Connectors
NorComp NANOOK SDF Standard D-Sub Connectors are available in 9 to 37 positions with a contact rating of 5A. These IP67, flanged, waterproof connectors offer an all-inclusive solution for a wide range of applications. These D-subs are available in solder cup, vertical solder tail, and right-angle solder tail contact terminations. Ideal applications for NorComp NANOOK SDF Standard D-Sub Connectors include telecommunication equipment, industrial control systems, and computer technology.