HDF-R15-213L461
NorComp
636-HDF-R15-213L461
HDF-R15-213L461
Mfr.:
Description:
D-Sub High Density Connectors IP67 Female High Density D-Sub Flange Sealed 15 Position Right Angle PCB Dip Solder
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
5 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
REACH - SVHC:
15 Position
3 Row
Female
Gold
3 A
HDF
IP67
Tray
Brand: NorComp
Contact Material: Brass
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Filtered: Unfiltered
Insulation: Insulated
Insulation Material: Polybutylene Terephthalate (PBT)
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Mounting Style: Panel
Product Type: High Density D-Sub Connectors
Shell Material: Steel
Shell Plating: Tin
Factory Pack Quantity: 63
Subcategory: D-Sub Connectors
Tradename: NANOOK
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
NANOOK IP67 HDF High-Density D-Sub Connectors
NorComp NANOOK HDF High-Density D-Sub Connectors are offered in 15 to 62 positions with a contact rating of 3A. These IP67, flanged, waterproof connectors provide an all-inclusive solution for a wide range of applications. The D-sub connectors are available in solder cup, vertical solder tail, and right-angle solder tail contact terminations. Typical applications for NorComp NANOOK HDF High-Density D-Sub Connectors include industrial control systems, telecommunication equipment, and computer technology.