179-025-313R571
NorComp
636-179-025-313R571
179-025-313R571
Mfr.:
Description:
D-Sub Dualport Connectors RA 25POS FEM/ML 5A
ECAD Model:
In Stock: 84
Stock:
84 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
NorComp
Product Category: D-Sub Dualport Connectors
RoHS:
Female / Male
2 Row
25 Position
Through Hole
Gold
5 A
Right Angle
Brand: NorComp
Contact Material: Brass
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Filtered: Unfiltered
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Number of Ports: 2 Port
Product Type: Dual Port D-Sub Connectors
Series: 179
Shell Material: Steel
Shell Plating: Nickel
Factory Pack Quantity: 20
Subcategory: D-Sub Connectors
Tradename: STACKED
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Dual-Port Stacked D-Sub Connectors
NorComp Dual-Port Stacked D-Sub Connectors provide multiple connector ports in a limited PCB space by stacking two right angle D-Sub connectors atop each other. These high-temperature, UL 94V-0 thermoplastic connectors are available in four industry-standard sizes (9, 15, 25, 37) and three different connector spacing options (0.625” | 0.750” | 0.900”). Each connector offers high performance, stamped contacts, and a condensed footprint. NorComp Dual-Port D-Sub Connectors include male / female over male / female configurations with hardware options that include flush inserts, hex standoffs, metal brackets, and more.