SM-42X201
Nidec Components
229-SM-42X201
SM-42X201
Mfr.:
Description:
Trimmer Resistors - SMD 200 W 5mm SMD 11 turn, Gull-wing, top-adjustment
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nidec
Product Category: Trimmer Resistors - SMD
RoHS:
SM-42
SMD/SMT
Multiturn
11 Turn
Cermet
Top Slot
200 Ohms
250 mW (1/4 W)
7.07 V
10 %
100 PPM / C
Vertical Adjustment
- 65 C
+ 150 C
Bulk
Brand: Nidec Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 5.1 mm
Length: 4.8 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Trimmer Resistors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Taper: Linear
Type: Gull Wing Terminal Trimmer
Width: 3.5 mm