CT-6EH203
Nidec Components
229-CT-6EH203
CT-6EH203
Mfr.:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 20 KW 6mm sq. single turn side adj, in-line pins
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nidec
Product Category: Trimmer Resistors - Through Hole
RoHS:
CT-6
PC Pin
Single Turn
1 Turn
20 kOhms
Side Crossed Slot
500 mW (1/2 W)
100 VDC
10 %
100 PPM / C
Vertical
- 55 C
+ 120 C
Bulk
Brand: Nidec Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Element Type: Cermet
Height: 8.2 mm
Length: 7 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Trimmer Resistors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Taper: Linear
Type: Trimmer Potentiometer
Width: 7 mm