CT-20EP201
Nidec Components
229-CT-20EP201
CT-20EP201
Mfr.:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 200 W 20mm rect. multi turn side adj, 13mm pin space
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nidec
Product Category: Trimmer Resistors - Through Hole
RoHS:
CT-20
PC Pin
Multiturn
15 Turn
200 Ohms
Side Adjust
500 mW (1/2 W)
10 VDC
10 %
100 PPM / C
Horizontal Adjustment
- 55 C
+ 120 C
Bulk
Brand: Nidec Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Element Type: Cermet
Height: 6.4 mm
Length: 19 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Trimmer Resistors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Taper: Linear
Type: General Purpose Trimmer
Width: 5 mm