CFS-0500MB
Nidec Components
229-CFS-0500MB
CFS-0500MB
Mfr.:
Description:
Slide Switches OFF-ON 5 position DIP switch, flush actuator, 100mA @ 6V DC, gull wing SMD terminals, magazine 32 pc packaging, washable
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 32)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nidec
Product Category: Slide Switches
RoHS:
Non-Illuminated
5PST
OFF - ON
25 mA, 100 mA
100 mA
6 VDC, 24 VDC, 50 VDC
Solder Pin
Slide
SMD/SMT
Gold
CFS
Ammo Pack
Actuator Material: Polyamide (PA)
Actuator Style: Flush
Brand: Nidec Components
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Flammability Rating: UL 94 V-0