UUX0J331MNL1GS
Nichicon
647-UUX0J331MNL1GS
UUX0J331MNL1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 330uF 105c
ECAD Model:
In Stock: 85
Stock:
85
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.500
Expected 7/2/2026
Factory Lead Time:
18
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD
RoHS:
330 uF
6.3 VDC
8 mm (0.315 in)
10 mm (0.394 in)
2000 Hour
Aluminum Electrolytic Capacitors
20 %
288 mA