UUD1A102MNL1GS
Nichicon
647-UUD1A102MNL
UUD1A102MNL1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD 10volts 1000uF AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 2.111
Stock:
2.111
Can Dispatch Immediately
On Order:
4.500
Expected 8/24/2026
Factory Lead Time:
19
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD
RoHS:
1000 uF
10 VDC
10 mm (0.394 in)
10 mm (0.394 in)
5000 Hour
Low Impedance Electrolytic Capacitors
20 %
670 mA
- 55 C
+ 105 C
UUD
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dissipation Factor DF: 0.24
Leakage Current: 3 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Termination Style: SMD/SMT
Type: Chip Type, Low Impedance
Unit Weight: 1,210 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
UUD Aluminum Electrolytic Capacitors
Nichicon UUD Aluminum Electrolytic Capacitors are SMD capacitors with low impedance (90mΩ to 5Ω) and a temperature range up to +105°C. Nichicon UUD Capacitors are designed for surface mounting on a high density PC board.  These capacitors have a capacitance range from 1µF to 1500µF, rated voltage range from 6.3 to 50V, and operating temperature range from -55°C to +105°C.