PCG0E272MCL1GS
Nichicon
647-PCG0E272MCL1GS
PCG0E272MCL1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 2.5volts 2700uF AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 22
Stock:
22
Can Dispatch Immediately
On Order:
500
Expected 8/7/2026
Factory Lead Time:
16
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
2700 uF
2.5 VDC
SMD/SMT
10 mm (0.394 in)
Aluminum Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
12 mOhms
4.7 A
- 55 C
+ 105 C
10 mm
Can
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.12
Leakage Current: 1.35 mA