PCF0J221MCL1GS
Nichicon
647-PCF0J221MCL1GS
PCF0J221MCL1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 220uF 6.3 Volts 20% AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 317
Stock:
317
Can Dispatch Immediately
On Order:
2.000
Expected 7/13/2026
Factory Lead Time:
16
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
220 uF
6.3 VDC
SMD/SMT
7 mm (0.276 in)
Aluminum Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
22 mOhms
3.4 A
- 55 C
+ 105 C
8 mm
Can
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.12
Leakage Current: 277 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
PCF Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Nichicon PCF Conductive Polymer Aluminum Solid Electrolytic Capacitors are SMD-type capacitors that offer low ESR and high ripple current. Nichicon PCF Conductive Polymer Aluminum Solid Electrolytic Capacitors provide long life of 2000 hours at +105°C and an operating temperature range from -55°C to +105°C. PCF Capacitors feature include a 3.3 to 1500µF capacitance range, 2.5V to 25V voltage range, and RoHS compliance.