LLS2D221MELY
Nichicon
647-LLS2D221MELY
LLS2D221MELY
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 220uF 10mm '20%
ECAD Model:
In Stock: 206
Stock:
206
Can Dispatch Immediately
On Order:
250
Expected 7/9/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
220 uF
200 VDC
20 mm (0.787 in)
25 mm (0.984 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
1.19 A
- 40 C
+ 85 C
2 Pin
LLS
Bulk
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.15
Leakage Current: 620 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz