LLS1J472MELBZP
Nichicon
647-LLS1J472MELBZP
LLS1J472MELBZP
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 63volts 4700uF 10mm '20%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
10.000 Quote
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
4700 uF
63 VDC
30 mm (1.181 in)
30 mm (1.181 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
- 40 C
+ 85 C
2 Pin
LLS
Bulk
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dissipation Factor DF: 0.25
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz
Type: Snap-In Terminal Type Aluminum Electrolytic Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
LLS Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
Nichicon LLS Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors feature the ability to withstand 3000 hours of rated ripple current at +85°C. The capacitors have a rated capacitance range of 56µF to 56000µF and a voltage range of 16V to 450V. These high-performance, high-capacitance parts are ideal for filtering and storing input current. Snap-in capacitors can also be used to avoid overvoltage in electronic applications. Nichicon LLS Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors are RoHS compliant.