LKS1K472MESA
Nichicon
647-LKS1K472MESA
LKS1K472MESA
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 80volts 4700uF Sm Snap In
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 652
Stock:
652 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 652 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
10.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
4700 uF
80 VDC
25 mm (0.984 in)
50 mm (1.969 in)
10 mm (0.394 in)
Audio Grade Electrolytic Capacitors
1000 Hour
20 %
3.6 A
- 40 C
+ 85 C
2 Pin