BZX84W-B68X
Nexperia
771-BZX84W-B68X
BZX84W-B68X
Mfr.:
Description:
Zener Diodes The factory is currently not accepting orders for this product.
Nexperia
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
68 V
SMD/SMT
SOT-323-3
275 mW
2 %
50 nA
240 Ohms
- 55 C
+ 150 C
Single
5 mA
Reel
Cut Tape
MouseReel
BZX84W
Brand: Nexperia
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Height: 1.1 mm
Ir - Reverse Current: 50 nA
Length: 2.2 mm
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 900 mV
Voltage Temperature Coefficient: 71.7 mV/K
Width: 1.35 mm
Zener Current: 50 nA
Part # Aliases: 934660417115
Unit Weight: 6 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
The factory is currently not accepting orders for this product.
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
SOT323 Surface-Mounted Package Products
Nexperia SOT323 Surface-Mounted Package Products offer a plastic, 3 leads, 1.3mm pitch, 2mm x 1.25mm x 0.95mm body surface-mounted package. The SOT23 package has been a constant for the last 50 years, leading to many offspring, such as the SOT223 and SOT323. The SOT323 offers an industry code of SC-70, a descriptive code of SOT (small outline transistor), and a footprint area of 6.23mm2.
BZX84W Zener Diodes
Nexperia BZX84W Zener Diodes are general-purpose, featuring a wide working voltage range of nominal 2.4V to 75V. The BZX84W Diodes offer a forward current (IF) of 200mA, total power dissipation of 275mW, and a junction temperature of 150°C. The BZX84W is available in a SOT323 (SC-70) leadless very small Surface-Mounted Device (SMD) plastic package. The Nexperia BZX84W Zener Diodes are ideal for general regulation functions and high-frequency applications.