HRS4015N070R20
NetPower Technologies
864-HRS4015N070R20
HRS4015N070R20
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 105W 48V to 1.5V 70A Negative Logic
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 27   Multiples: 9
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
252 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
NetPower Technologies
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS: No - RoHS Version Available
Isolated
1 Output
11 W
48 V
36 V
75 V
1.5 V
70 A
1.5 kV
Half Brick
61 mm (2.402 in)
57.9 mm (2.28 in)
12.7 mm (0.5 in)
HRS
Brand: NetPower Technologies
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Input Voltage: 36 V to 75 V
Mounting Style: Through Hole
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 85 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This non-RoHS part will no longer be offered by Mouser. Once
stock has been depleted, only the RoHS equivalent will be
available.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
NetPower Half-Brick DC-DC Converters: HRS Series
NetPower's HRS Series Half-Brick DC-DC Converter feature ultra-high efficiency of 91% (3.3Vout), high output current of 70A nominal, wide input voltage range of 36V to 75V, and industry leading power density of 98.1 W/in3. The high performance efficiency, low profile DC-DC converters offer an optional baseplate/heatsink for extreme environments and are a good replacement for most half-brick converters.