LPC1111FHN33/201,5
NXP Semiconductors
771-LPC1111FHN332015
LPC1111FHN33/201,5
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Cortex M0 Ultra Low Power 32 Bit MCU
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tray
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
NXP
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
RoHS:
LPC11xx
SMD/SMT
HVQFN-33
ARM Cortex M0
8 kB
32 bit
10 bit
50 MHz
42 I/O
4 kB
1.8 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Tray
Brand: NXP Semiconductors
Country of Assembly: TW
Country of Diffusion: SG
Country of Origin: TW
Data RAM Type: SRAM
Interface Type: I2C, SPI, UART
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 8 Channel
Operating Supply Voltage: 3.3 V