MGN1D120603MC-R13
Murata Power Solutions
580-MGN1D120603MCR13
MGN1D120603MC-R13
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD DC-DC 1W SM 12-6/-3V GAN Bulk
ECAD Model:
In Stock: 173
Stock:
173
Can Dispatch Immediately
On Order:
620
Expected 8/20/2026
Factory Lead Time:
38
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 620)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
2 Output
1 W
12 V
6 V
111 mA
3 V
111 mA
3 kVAC
16 mm
12 mm
4.25 mm
Industrial
MGN1
Application: Gate Drive
Brand: Murata Power Solutions
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: GB
Dimensions: 16 mm x 12 mm x 4.25 mm
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Product: Isolated
Factory Pack Quantity: 620
Subcategory: DC-DC Converters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
MGN1 DC-DC Converters
Murata Power Solutions MGN1 DC-DC Converters are ideal for powering high-side and low-side gate driver circuits for GaN in bridge circuits. These converters are designed with optimized output voltages to meet the leading GaN device requirements and bring the best system efficiency. The industrial-grade temperature rating and construction give long service life and reliability. The MGN1 DC-DC converters feature 1W output power, 3kVAC isolation test voltage, 5V/12V input voltages, ultra-low isolation capacitance, and characterized partial discharge performance. The MGN1 converters are characterized by high isolation requirements commonly seen in bridge circuits used in motor drives and inverters. Some of the applications include communication equipment, audio/visual equipment, base stations, and measurement equipment.