MGJ1D151905MPC-R7
Murata Power Solutions
580-MGJ1D151905MPCR7
MGJ1D151905MPC-R7
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD
ECAD Model:
In Stock: 51
Stock:
51 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 80)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
2 Output
1 W
15 V
13.5 V
16.5 V
19 V
42 mA
- 5 V
42 mA
5.7 kV
19.94 mm
14.99 mm
4.41 mm
Medical, Industrial
MGJ1
Application: Industrial, Medical
Brand: Murata Power Solutions
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: GB
Dimensions: 19.94 mm x 14.99 mm x 4.41 mm
Input Voltage: 13.5 V to 16.5 V
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Packaging: MouseReel
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 80
Subcategory: DC-DC Converters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
MGJ1 Isolated 5.2kVDC/5.7kVDC 1W DC-DC Converters
Murata Power Solutions MGJ1 Isolated 5.2kVDC/5.7kVDC 1W DC-DC Converters are ideal for powering high- and low-side gate drive circuits for IGBTs and MOSFETs in bridge circuits and more. A choice of asymmetric output voltages enables optimum drive levels for ideal system efficiency. The MGJ1 DC-DC converters are characterized by high isolation requirements typically seen in bridge circuits used in motor drives and inverters. The industrial-grade temperature rating and construction provide these modules with a long service life. The MGJ1 series offers reinforced insulation (UL 60950 recognized) and is ANSI/AAMI ES60601-1 recognized. The MGJ1 SIP series has reinforced insulation (UL 62368-1) and is pending ANSI/AAMI ES60601-1, 1 MOPP/2 MOOPs approvals.
MGJ DC/DC Converters
Murata Power Solutions MGJ DC/DC Converters are ideal for powering high-side and low-side gate drive circuits for IGBTs, silicon carbide, and MOSFETs in bridge circuits. A choice of asymmetric output voltages allows optimum drive levels for ideal system efficiency and EMI. Murata Power Solutions MGJ DC-DC Converters are available in 1W, 2W, 3W, and 6W.