GQM2195G2E390FB12D
Murata Electronics
81-GQM2195G2E390FB12
GQM2195G2E390FB12D
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 39 pF 250 VDC 1% 0805 X8G
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 4000   Multiples: 4000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
39 pF
250 VDC
X8G
1 %
0805
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 150 C
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
0.85 mm (0.033 in)
RF Microwave / High Q
Reel
Brand: Murata Electronics
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Package/Case: 0805 (2012 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Capacitors
Type: High Q and High Power Chip MLCCs
Unit Weight: 6,169 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
GQM High-Frequency Ceramic Capacitors
Murata Electronics GQM High-Frequency Ceramic Capacitors feature improved low power consumption for mobile telecommunications and come with copper electrodes. These copper electrodes offer ultra-low ESR, high Q in the GHz frequencies, and high RF current handling capability. Murata GQM capacitors are available in EIA sizes 0603, 0805, and 1111 with a capacitance range of 0.1pF to 510pF. These capacitors are ideal for high-performance and high-power RF designs requiring voltages up to 500VDC. The devices are typically used in applications with high frequencies from 500MHz to 10GHz, such as base stations for cellular, broadcast satellites, cable TV, and telecommunication networks.