GCM1885G1H7R5DA16D
Murata Electronics
81-GCM1885G1H7R5DA6D
GCM1885G1H7R5DA16D
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 7.5 pF 50 VDC 0.5 pF 0603 X8G AEC-Q200
Lifecycle:
NRND:
Not recommended for new designs.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
7.5 pF
50 VDC
X8G
0.5 pF
0603
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.8 mm (0.031 in)
Automotive MLCCs
AEC-Q200
GCM
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Murata Electronics
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Capacitors
Type: Chip Multilayer Ceramic Capacitors for Automotive
Unit Weight: 6,300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Automotive Products
GRM General Purpose Ceramic Capacitors
Murata GRM General Purpose Ceramic Capacitors achieve large capacity and a small size in a multilayer structure. The series offers high reliability with no polarity and is both RoHS and REACH compliant. Tin (Sn) plating is applied to the external electrodes with excellent solderability. Murata GRM General Purpose Ceramic Capacitors provide a capacitance range of 0.1pF to 330μF and a wide voltage range of 2.5VDC to 3150VDC. Applications include line filters and ringer detectors, diode-snubber circuits for switching power supplies, DC-DC converters, clamp snubber circuits, decoupling and smoothing circuits, as well as tuning circuits, oscillating circuits, and high-frequency filter circuits.
GCM Multilayer Ceramic Capacitors
Murata GCM Multilayer Ceramic Capacitors are designed to provide excellent pulse responsibility and noise reduction due to low impedance at high frequencies. These capacitors operate at 2.5VDC to 630VDC and -55°C to +125°C temperature range. The series offers a capacitance range of 0.012µF to 47µF with 5%, 10%, or 20% tolerance. Murata GCM Multilayer Ceramic Capacitors are RoHS compliant and are available in paper or embossed tape-and-reel packaging for automatic placement.