RM322-059-202-5900
Molex / AirBorn
479-RM322592025900
RM322-059-202-5900
Mfr.:
Description:
Rectangular Mil Spec Connectors CONNECTOR, R SERIES
Factory Lead Time:
11 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 10   Multiples: 1
Ext. Price
100 Quote
RoHS: N
Receptacles
59 Position
3 Row
Through Hole
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Current Rating: 3 A
Minimum Operating Temperature: - 65 C
Pitch: 1.91 mm
Tradename: AirBorn
Voltage Rating: 750 V
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
R-Series Interconnects
AirBorn / Molex R-Series Interconnects offer a wide range of termination, configuration, mounting & hardware options. The R Series Interconnects feature a rugged & reliable contact design for use in extreme environments. R-Series' Card-Edge SMT connectors enable tight spacing of board-level components. Other features include 0.075" (1.905mm) contact spacing, 2, 3, 4 & 6 row options, and 10-604 contacts. R-series interconnects are key components within the Space Shuttle and Mars Rover programs.
R Series Connectors
AirBorn / Molex R Series Connectors are available in a large array of termination, configuration, mounting, and hardware options. With a rugged contact design, these connectors offer reliable performance, particularly in extreme environments. AirBorn / Molex R Series Connectors feature 2-, 3-, 4-, and 6-row options with 10-604 contacts, and 0.075" (1.905mm) contact spacing. These connectors are offered in straight, right-angle, card-edge, I/O, and connector saver models.