RM322-059-201-5500
Molex / AirBorn
479-RM3220592015500
RM322-059-201-5500
Mfr.:
Description:
Rectangular Mil Spec Connectors R Series, Rectangular Board Mount Receptacle, Vertical, Plastic Body, 3 Rows, 0.075"/1.91mm Pitch, with Mounting Ears, Through Hole, 0.109" Tail Length, Guide Set, Gold Termination, 59 Circuits
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 10   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Molex
Product Category: Rectangular Mil Spec Connectors
Receptacles
59 Position
3 Row
Through Hole
Board Mount
Socket (Female)
Gold
MIL-DTL-55302
R Series
Straight
Brand: Molex / AirBorn
Contact Material: Beryllium Copper, Brass
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 3 A
Housing Material: Polyphenylene Sulfide (PPS)
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 65 C
Pitch: 1.91 mm
Product Type: Rectangular MIL Spec Connectors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: MIL-Spec / MIL-Type
Tradename: AirBorn
Voltage Rating: 750 V
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
R-Series Interconnects
AirBorn / Molex R-Series Interconnects offer a wide range of termination, configuration, mounting & hardware options. The R Series Interconnects feature a rugged & reliable contact design for use in extreme environments. R-Series' Card-Edge SMT connectors enable tight spacing of board-level components. Other features include 0.075" (1.905mm) contact spacing, 2, 3, 4 & 6 row options, and 10-604 contacts. R-series interconnects are key components within the Space Shuttle and Mars Rover programs.
R Series Connectors
AirBorn / Molex R Series Connectors are available in a large array of termination, configuration, mounting, and hardware options. With a rugged contact design, these connectors offer reliable performance, particularly in extreme environments. AirBorn / Molex R Series Connectors feature 2-, 3-, 4-, and 6-row options with 10-604 contacts, and 0.075" (1.905mm) contact spacing. These connectors are offered in straight, right-angle, card-edge, I/O, and connector saver models.