CBP4-942C+
Mini-Circuits
139-CBP4-942C+
CBP4-942C+
Mfr.:
Description:
Signal Conditioning BANDPASS FLTR / SURF MT / RoHS
ECAD Model:
In Stock: 5
Stock:
5 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Mini-Circuits
Product Category: Signal Conditioning
RoHS:
Signal Conditioning
Bandpass Filters
942 MHz
35 MHz
50 Ohms
SMD/SMT
19.05 mm x 19.05 mm
- 40 C
+ 85 C
CBP4
Brand: Mini-Circuits
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Insertion Loss: 1 dB
Mounting: Board Mount
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Filters
Type: Bandpass
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
CBP 50Ω Coaxial-Ceramic Resonator Filters
Mini-Circuits CBP 50Ω Coaxial-Ceramic Resonator Filters offer passbands from DC up to 6GHz, fractional bandwidth from <1% to 25%, and low profile designs. These filters are suited for transmitter and receiver signal chains due to the low insertion loss and excellent power handling. CBP filters feature a rugged construction that can handle demanding environmental conditions, an advanced filter design that achieves a stopband width of 3x or greater, and a center frequency as high as 20GHz. Mini-Circuits CBP Coaxial-Ceramic Resonator Filters are ideal for radio astronomy, fixed-mobile, and wireless audio applications.