086-18SBSMR+
Mini-Circuits
139-086-18SBSMR
086-18SBSMR+
Mfr.:
Description:
RF Cable Assemblies HFLEX BL CA SFB/SMR 18" RoHS
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
15
Expected 7/13/2026
10
Expected 8/24/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Mini-Circuits
Product Category: RF Cable Assemblies
RoHS:
SMA
Plug (Male)
Right Angle
SMA
Jack (Female)
Bulkhead
457.2 mm (18 in)
50 Ohms
18 GHz
Coaxial
Blue
Brand: Mini-Circuits
Contact Material: Brass
Contact Plating: Gold
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Minimum Frequency: 0 Hz
Product Type: RF Cable Assemblies
Series: 086
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Cable Assemblies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HandFlex® Interconnect Cables
Mini-Circuits HandFlex® Interconnect Cables feature a 50Ω impedance rating, 2" to 2m length range, and maximum 40GHz frequency. These HandFlex cables are hand-formable to almost any shape and offer straight, right-angle, and bulkhead mounting styles. Mini-Circuits HandFlex Interconnect Cables are ideal for communication receivers and transmitters, environmental and test chambers, and military and aerospace system applications.