TC1301B-FHAVMFTR
Microchip Technology
579-TC1301B-FHAVMFTR
TC1301B-FHAVMFTR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Dual CMOS LDO 300mA & 150mA
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 3300   Multiples: 3300
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3300)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
DFN-8
2.6 V, 2.8 V
300 mA
2 Output
Positive
58 uA
2.7 V
6 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
104 mV
TC1301B
Reel
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Dropout Voltage - Max: 180 mV at 300 mA
Ib - Input Bias Current: 58 uA
Line Regulation: 0.02 %/V
Load Regulation: 0.1 %
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3300
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 0.5 %