PIC24FV32KA301-I/SO
Microchip Technology
579-24FV32KA301ISO
PIC24FV32KA301-I/SO
Mfr.:
Description:
16-bit Microcontrollers - MCU 32KB 2KBRM 512B EE 16Mp 12b ADC CTMU 5V
ECAD Model:
In Stock: 1.026
Stock:
1.026 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: 16-bit Microcontrollers - MCU
RoHS:
PIC24F
32 kB
2 kB
SOIC-20
32 MHz
12 bit
17 I/O
2 V
5.5 V
SMD/SMT
16 bit
- 40 C
+ 85 C
PIC24FVxxKA30x
Tube
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 512 B
Data ROM Type: EEPROM
Interface Type: I2C, SPI, UART
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 12 Channel
Number of Timers/Counters: 5 Timer
Processor Series: PIC24
Product: MCUs
Product Type: 16-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 38
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Tradename: PIC
Watchdog Timers: Watchdog Timer, Windowed
Unit Weight: 801 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
3A991.a.2
Microcontrollers (MCUs) with Integrated ADCs
Microchip Technology Microcontrollers (MCUs) with Integrated ADCs are a cost-effective, low-power PIC24F family of MCUs that feature devices with eXtreme Low Power (XLP) technology. These devices also include 16MHz performance and dual-partition memory with up to 1024KB of Flash and a rich Core Independent Peripherals (CIPs) set. With Flash memory densities ranging from 16KB to 1MB and packages ranging from 28–121 pins, the PIC24F family gives the user a differentiated general-purpose MCU ideal for many space-constrained, low-power, cost-sensitive industrial, audio, and consumer applications. The Microchip PIC24F portfolio also offers an upgrade in features and peripherals for applications pushing the boundaries of 8-bit MCU capabilities, making it the ideal migration device for former 8-bit MCU users.