MSC040SMA120B4
Microchip Technology
494-MSC040SMA120B4
MSC040SMA120B4
Mfr.:
Description:
SiC MOSFETs MOSFET SIC 1200 V 40 mOhm TO-247-4
ECAD Model:
In Stock: 7
Stock:
7 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: SiC MOSFETs
RoHS:
Through Hole
TO-247-4
N-Channel
1 Channel
1.2 kV
66 A
40 mOhms
- 10 V, + 23 V
2.6 V
137 nC
- 55 C
+ 175 C
323 W