MRF24J40MAT-I/RM
Microchip Technology
579-MRF24J40MAT-I/RM
MRF24J40MAT-I/RM
Mfr.:
Description:
Zigbee Modules - 802.15.4 2.4GHz IEEE 802.15.4 Transceiver Module
ECAD Model:
In Stock: 158
Stock:
158
Can Dispatch Immediately
On Order:
4.000
Expected 5/29/2026
5.600
Expected 7/24/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 800)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tray
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Microchip Technology MRF24J40MA-I/RM
Microchip Technology
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: Zigbee Modules - 802.15.4
RoHS:
MRF24J40
2.405 GHz to 2.48 GHz
400 ft
250 kb/s
- 94 dBm
2.4 V
3.3 V
23 mA
19 mA
0 dBm
- 40 C
+ 85 C
802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee)
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: TW
Country of Origin: TH
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Voltage: 3.3 V
Product Type: Zigbee Modules
Factory Pack Quantity: 800
Subcategory: Wireless & RF Modules
Unit Weight: 2 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
5A992.C
RF Semiconductors 5GHz Static List