MPLAD36KP78A
Microchip Technology
494-MPLAD36KP78A
MPLAD36KP78A
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 36kW Uni-Directional -55C to 150C
Long lead time reported on this product.
Minimum: 100   Multiples: 1
RoHS: N
Unidirectional
1 Channel
78 V
SMD/SMT
126 V
86.7 V
PLAD-2
286 A
36 kW
- 55 C
+ 150 C
MPLAD
Bulk
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Operating Supply Voltage: 78 V
Pd - Power Dissipation: 2.5 W
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Vf - Forward Voltage: 4 V
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MPLADxxKP TVS Diodes
Microchip Technology MPLADxxKP Transient Voltage Suppressors (TVS) Diodes are designed to minimize thermal resistance and cumulative heating. These MPLAD diodes are 18kW and 36kW rated and available in both uni-directional and bi-directional construction. The MPLADxxKP TVS diodes feature high-power, high-reliability with wafer fabrication, low capacitance signal protection, and low-profile SMD/SMT package. These MPLADxxKP diodes meet a multi-stroke lightning standard RTCA DO-160, section-22 for aircraft design. Typical applications include military, medical equipment, telecommunications, lighting, and automotive load dump protection.