MIC2937A-12WT
Microchip Technology
998-MIC2937A-12WT
MIC2937A-12WT
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 750mA LDO Fixed Voltage
ECAD Model:
In Stock: 231
Stock:
231 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
4 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
Through Hole
TO-220-3
12 V
750 mA
1 Output
Positive
160 uA
Fixed
- 40 C
+ 125 C
370 mV
MIC2937
Tube
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 600 mV
Line Regulation: 0.03 %
Load Regulation: 0.04 %
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 1 %