MCP41HV51-503E/ST
Microchip Technology
579-MCP41HV51-503EST
MCP41HV51-503E/ST
Mfr.:
Description:
Digital Potentiometer ICs 8-bit volatile Potentiometer 50kohm
ECAD Model:
In Stock: 10.731
Stock:
10.731 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
RoHS:
50 kOhms
100 PPM / C
20 %
Single
256 Tap
Volatile
SPI
1.8 V to 5.5 V
45 uA
SMD/SMT
TSSOP-14
AEC-Q100
Log
Tube
Country of Origin: TH
Description/Function: Digital potentiometer with SPI serial interface and volatile memory
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 96
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 36 V, 5.5 V
Supply Voltage - Min: 10 V, 1.8 V