MCP4142-503E/P
Microchip Technology
579-MCP4142-503E/P
MCP4142-503E/P
Mfr.:
Description:
Digital Potentiometer ICs Digital Pot 128 step SPI Sngl Ch
ECAD Model:
In Stock: 480
Stock:
480 Can Dispatch Immediately
RoHS:
50 kOhms
150 PPM / C
20 %
Single
128 Tap
Non Volatile
Serial (4-Wire, SPI)
2.5 V, 3.3 V, 5 V
550 uA
PCB Mount
Through Hole
PDIP-8
AEC-Q100
Linear
Tube
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 60
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 1.8 V