MCP4021T-502E/MS
Microchip Technology
579-MCP4021T-502E/MS
MCP4021T-502E/MS
Mfr.:
Description:
Digital Potentiometer ICs 5k U/D single 6-bit NV POT
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Microchip Technology MCP4021-502E/MS
Microchip Technology
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: Digital Potentiometer ICs
RoHS:
MCP4021
5 kOhms
150 PPM / C
20 %
Single
64 Tap
Non Volatile
Serial (2-Wire)
3.3 V, 5 V
45 uA
- 40 C
+ 125 C
PCB Mount
SMD/SMT
MSOP-8
AEC-Q100
Linear
Reel
Cut Tape
MouseReel
Country of Origin: TH
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2.7 V