MCP1501T-33E/RW
Microchip Technology
579-MCP1501T-33E/RW
MCP1501T-33E/RW
Mfr.:
Description:
Voltage References High Prec Buffered Voltage Reference
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
5.979
Expected 7/20/2026
Factory Lead Time:
19
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: Voltage References
RoHS:
SMD/SMT
WDFN-8
Series Precision References
3.3 V
0.1 %
50 PPM / C
5.5 V
- 40 C
+ 125 C
MCP1501
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Maximum Output Voltage: 3.3025 V