DSPIC33FJ256MC510A-I/PF
Microchip Technology
579-FJ256MC510A-I/PF
DSPIC33FJ256MC510A-I/PF
Mfr.:
Description:
Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC 16Bit 40MIPS 256KB Flash
ECAD Model:
In Stock: 78
Stock:
78 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
4 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
RoHS:
DSCs
dsPIC33FJ
1 Core
40 MHz
TQFP-100
256 kB
16 kB
3 V to 3.6 V
DSPIC33FJ256MC510
dsPIC
SMD/SMT
- 40 C
+ 85 C
AEC-Q100
Tray
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Data Bus Width: 16 bit
Interface Type: CAN/I2C/SPI/UART
Moisture Sensitive: Yes
Number of I/Os: 85 I/O
Number of Timers/Counters: 9 Timer
Processor Series: dsPIC33F
Product Type: DSP - Digital Signal Processors & Controllers
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 90
Subcategory: Embedded Processors & Controllers
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Supply Voltage - Min: 3 V
Unit Weight: 657 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
3A991.a.2
Automotive 16-Bit Microcontrollers
dsPIC33F 16-Bit Digital Signal Controllers
DSPIC33F Digital Signal Processors & Controllers
Microchip Technology DSPIC33F Digital Signal Processors and Controllers are a family of high-performance 16-bit Digital Signal Processors (DSPs) offering 40 MIPS at 3.3V, up to 256KB program Flash, up to 30KB RAM, and packages up to 100 pins. The DSPIC33F DSP family also includes an 8-channel hardware direct memory access (DMA) that allows data transfer between RAM and peripheral while the CPU executes code. The DSPIC33F devices are ideal for high-performance embedded control applications.