BZV55C15
Microchip Technology
494-BZV55C15
BZV55C15
Mfr.:
Description:
Zener Diodes Voltage Regulator
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
328
Expected 6/22/2026
350
Expected 6/29/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: Zener Diodes
RoHS: N
15 V
SMD/SMT
DO-213AA-2
800 mW
5 %
30 Ohms
- 65 C
+ 175 C
Single
5 mA
Bulk
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Diameter: 1.7 mm
Length: 3.7 mm