APT41F100J
Microchip Technology
494-APT41F100J
APT41F100J
Mfr.:
Description:
MOSFET Modules FREDFET MOS 8 1000 V 41 A SOT-227
ECAD Model:
In Stock: 73
Stock:
73 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
9 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: MOSFET Modules
RoHS:
Si
Screw Mount
SOT-227-4
N-Channel
1 Channel
1 kV
42 A
180 mOhms
- 30 V, + 30 V
2.5 V
- 55 C
+ 150 C
960 W
Tube
Brand: Microchip Technology
Configuration: Single
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Fall Time: 55 ns
Height: 9.6 mm
Length: 38.2 mm
Product Type: MOSFET Modules
Rise Time: 55 ns
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Discrete and Power Modules
Tradename: POWER MOS 8, ISOTOP
Type: MOSFET
Typical Turn-Off Delay Time: 235 ns
Typical Turn-On Delay Time: 55 ns
Width: 25.4 mm