25LC080B-I/P
Microchip Technology
579-25LC080B-I/P
25LC080B-I/P
Mfr.:
Description:
EEPROM 8k 1kx8 32B Pg -2.5V
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: EEPROM
RoHS:
8 kbit
SPI
10 MHz
1 k x 8
PDIP-8
50 ns
2.5 V
5.5 V
Through Hole
200 Year
- 40 C
+ 85 C
Tube
Active Read Current - Max: 6 mA
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Operating Supply Current: 6 mA
Operating Supply Voltage: 2.5 V to 5.5 V
Product Type: EEPROM
Factory Pack Quantity: 60
Subcategory: Memory & Data Storage
Supply Current - Max: 6 mA